Čo je „šujtáš“ a ako vznikla

Šujtáš, sutaška, soutache ako lemovacia technika zdobila v minulosti odevy v mnohých krajinách sveta. Názov pochádza z maďarského slova sujtás, čo v preklade znamená mohér. Medzinárodne používaný názov je francúzsky výraz soutache – vrkoč.

Ide o textilnú šnúrku – prámik, ktorá je splietaná z niekoľkých tenučkých vláken do tvaru vrkoča, rybej kosti. V strede vzniká linka, v ktorej sa šujtášky k sebe zošívajú. Na výrobu sa používajú prírodné materiály hodváb či vlna, ale aj syntetické vlákna. Zaujímavosťou je, že šujtášky používané na zdobenie vojenských uniforiem v minulosti obsahovali i kovové vlákna. Na Slovensku sa šujtáška uplatnila aj pri zdobení súčastí ľudového odevu, pričom bola i znakom príslušnosti k sociálnej vrstve. V nižších vrstvách sa našívali na odev bavlnené a vlnené šujtáše, odev šľachty bol však zdobený prámikmi zo zlata a hodvábu v kombinácii s oveľa drahšími materiálmi.

Farebná alebo tradičná?

Kto hovorí, že svadba musí byť len biela? Držať sa tradícií, konvenčnosti, nevybočiť z radu…Farebnosť, hravosť, inakosť…prečo nie? O odlišnosť sme sa snažili a takto sa nám i podarila.
Na každej svadbe maličkosti tvoria dokonalý efekt a veľkoleposť. Každý sa podieľa na kráse nevesty a spokojnosti ženícha.
Nevestu by jednoznačne mali dopĺňať detaily vo forme šiat, závoja… našou prioritou sú však náušnice, ktoré podčiarknú osobnosť, dotvoria vizuál a spoja celkovú harmóniu.
Na túto konkrétnu udalosť sme vybrali niekoľko našich farebných kreatívnych kúskov, ktoré sú odvážne pre nevestu a tiež družičky, ale dokonale harmonizujú so samotnou farebnosťou, uvoľnenosťou a jemnosťou daného momentu.
Romantika a nežnosť je prevedená v jemnej ružovej, doplnená tyrkysovou a fialovou. Tieto náušnice sú vhodné i ako doplnok na romantické večere. Čo poviete? Vyskúšate?